Ambulanta za logopediju
U našoj Poliklinici djeluje Ambulanta za logopediju u kojoj se vrši prevencija, dijagnostika te rehabilitacija komunikacijsko–govorno–jezične patologije za djecu predškolskog i školskog uzrasta te za odrasle osobe.
Rehabilitacija uključuje terapiju:
- govornih poremećaja
- artikulacijsko – fonoloških poremećaja (poremećaji izgovora)
- poremećaja tečnosti govora (mucanje i brzopletost)
- motoričkih govornih poremećaja (dizartrija i govorna apraksija)
- jezičnih poremećaja
- kašnjenja u jezičnom razvoju
- razvojnih jezičnih poremećaja
- govorno – jezičnih poremećaja nastalih nakon moždanog udara ili traumatske ozljede mozga
- afazije
- jezičnih poremećaja nastalih uslijed različitih neuroloških poremećaja (demencije, neurodegenerativne bolesti, Parkinsonova bolest i dr.)
- komunikacijskih poremećaja
- poremećaja asocijalne komunikacije
- poremećaja iz spektra autizma
- poremećaja glasa
- disfonije
- specifičnih poremećaja učenja
- disleksije (poremećaji čitanja)
- disgrafije (poremećaj pisanja)
- diskalkulije (poremećaj računanja)
RADNO VRIJEME
Ponedjeljak, srijeda, četvrtak i petak 8.00 – 16.00 h
Utorak 12.00 – 20.00 h
Dvije subote u mjesecu 8.00 – 16.00 h
KONTAKT
E-mail: elfrida.abazi@sb-insula.hr
Tel: + 385 51 490 811
NARUČIVANJE
Za naručivanja na logopedsku dijagnostiku i logopedski tretman potrebna je uputnica odabranog liječnika primarne zdravstvene zaštite. Za više informacija i prijave molimo da se obratite na kontakt broj 051/750-658 radnim danom od 9:00 do 11:00 ili putem e-maila na: elfrida.abazi@sb-insula.hr
PRIPREMA ZA PRVU LOGOPEDSKU PROCJENU
Priprema za prvu logopedsku procjenu može pomoći u smanjenju anksioznosti i omogućiti Vam da iskoristite posjet na najbolji mogući način. Prvi se logopedski pregled sastoji od intervjua s roditeljima ili skrbnicima, dok se drugi dio pregleda odnosi na procjenu komunikacijsko – govorno – jezičnih sposobnosti djeteta.
Evo nekoliko savjeta kako se pripremiti za prvu logopedsku procjenu:
Sakupite informacije
Prikupite sve relevantne informacije o djetetu prije procjene. To uključuje podatke o trudnoći (porođajna težina, porođajna visina, APGAR), podatke o motoričkom razvoju, komunikacijskom razvoju i ranom govorno – jezičnom razvoju, interesima i igri djeteta. Ako je djetetov razvoj praćen od strane liječnika specijalista (pedijatrijski neurolog, fizijatar, otorinolaringolog i dr.), potrebno je ponijeti medicinsku dokumentaciju i nalaze stručnjaka. Ako se radi o školskom djetetu i na pregled dolazite zbog poremećaja čitanja i pisanja, sa sobom ponesite školske bilježnice. Ove informacije mogu biti korisne za logopeda kako bi bolje razumio djetetove potrebe i postavio temelj za tretman temeljen na djetetovim individualnim potrebama.
Pripremite pitanja
Razmislite o pitanjima koja imate o djetetovom govorno – jezičnom razvoju. Možete napraviti popis pitanja kako biste bili sigurni da nešto ne zaboravite pitati tijekom procjene s ciljem što boljeg uvida u djetetovo svakodnevno funkcioniranje.
Razgovarajte s djetetom
Ovisno o dobi djeteta, možete mu objasniti da će posjetiti logopeda kako bi mu pomogao u govoru i komunikaciji. Ako je dijete starije, možete ga pitati o njegovim vlastitim izazovima s kojima se suočava.
Budite spremni za suradnju
Logoped će možda zatražiti od Vas da sudjelujete u procjeni ili da pružite dodatne informacije. Budite spremni surađivati i odgovoriti na sva postavljena pitanja.
Ostanite otvoreni i prilagodljivi
Imajte na umu da je prva procjena prilika za bolje razumijevanje djetetovih potreba i određivanje najboljeg terapijskog pristupa.
Održavajte pozitivan stav
Pokažite podršku i ohrabrite dijete tijekom cijelog procesa. Pohvalite ga za sudjelovanje i izražavanje svojih misli i osjećaja.
Zapamtite da je svako dijete jedinstveno, pa će prva logopedska procjena biti prilagođena njegovim odnosno njenim individualnim potrebama. Važno je surađivati s logopedom i biti otvoren za njegove preporuke kako bi se osiguralo najbolje moguće iskustvo za dijete.