Integrativna rehabilitacija
Integrativna rehabilitacija podrazumijeva skup postupaka koji se provode u liječenju stacionarnih i dnevno bolničkih pacijenata Županijske specijalne bolnice za psihijatriju i rehabilitaciju Insula.
Nakon detaljne početne dijagnostike koja najčešće uključuje preglede specijalista psihijatrije, neurologije, fizijatrije i interne medicine, kliničkog psihologa i radnoterapijsku procjenu, terapijski tim (u kombinaciji terapeuta zaposlenih na bolničkim odjelima ili u sklopu dnevne bolnice te terapeuta s Odsjeka za integrativnu rehabilitaciju) kreira sveobuhvatni pacijentu prilagođeni terapijski program koji se tijekom provođenja i po završetku evaluira i po potrebi nadopunjuje i prilagođava.
Najveće bogatstvo Odsjeka za integrativnu rehabilitaciju je multidisciplinarni tim koji se sastoji od radnih terapeuta, fizikalnih terapeuta, kliničkih psihologa, socijalnog pedagoga, pedagoga, logopeda te po potrebi i drugih struka. Svaki član tima daje značajan doprinos u vidu vještina specifičnih za njegovu struku što nam i omogućava da se u našoj terapijskoj ponudi nalazi široka lepeza individualnih i grupnih aktivnosti.
Tako se terapijski program u sklopu Odsjeka za integrativnu rehabilitaciju može sastojati od postupaka iz sljedećih polja:
- psihoterapija (Grupna psihoterapija PTSP-a, Grupna psihodinamska psihoterapija, EMDR – individualno i grupno);
- psihoedukacija (Program smanjenja stresa, Metakognitivni trening za psihoze – grupa, Trening socijalnih vještina – individualno, Trening socijalnih uloga, Trening samokontrole anksioznosti, Filmoterapija, Grupa Ne-nasilju;
- neurokognitivna rehabilitacija (Kognitivni trening, Senzorna integracija);
- fizioterapija (Vježbanje u teretani, Vježbe disanja, Vježbe mobilnosti i fleksibilnosti);
- metode relaksacije (Relaksacija uz glazbu, Biofeedback, Snoezelen soba)
- terapija potpomognuta umjetnošću (Kreativni procesi, Terapijsko crtanje, Likovna grupa / Grupa za slikanje, Terapija knjigom, Biblioterapija, Grupa za izradu nakita);
- praktične vještine i radne navike (Upravljanje domaćinstvom, Ekonomija, Pomoć pri zapošljavanju);
- terapija potpomognuta životinjama (Terapija potpomognuta životinjama – individualno, Terapija potpomognuta životinjama – grupno, terapijski pas);
- slobodno vrijeme (Film, Karaoke, Društvene igre, šah, slagalice, Čovječe ne ljuti se, računalo, Glazbena radionica, Biblioteka).
Tim održava redovite tjedne sastanke na kojima se raspravlja o radu Odsjeka, kreiraju terapijski programi, planiraju buduće aktivnosti. Kontinuirano se radi na poboljšanju komunikacije i organizacije rada. Uvedeni su evidencijski listovi s tjednim rasporedom terapijskih programa za pacijente kao i njihova elektronska verzija koja omogućava svakom članu tima uvid u aktualni program svakog pacijenta i olakšava planiranje sljedećih aktivnosti.
Od velike važnosti za naš rad je i adekvatna i dobro opremljena infrastruktura. Slobodno možemo reći da se u prostoru Odsjeka za integrativnu rehabilitaciju vrlo ugodno osjećaju ne samo naši pacijenti već i zaposlenici pa i naši povremeni posjetitelji. Raspolažemo odvojenim prostorijama za razne već nabrojane aktivnosti, bibliotekom, TV salom i slično, a čitav prostor podsjeća na veliku galeriju ukrašenu radovima naših bivših i sadašnjih pacijenata, uz neizostavni miris lavande. Odvojene su polivalentne prostorije koje služe za grupnu psihoterapiju ali i filmoterapiju, relaksaciju uz glazbu, glazbene radionice. Ne zaboravimo ni našu kuhinju u kojoj brojni pacijenti stječu vještine upravljanja domaćinstvom i značajno unaprjeđuju kvalitetu vlastitih života ali i njihovih ukućana.