Naslovna Bolničko liječenje Odjeli

Odjel za afektivne poremećaje i granična stanja

Odjel za afektivne poremećaje i granična stanja

Multidisciplinarnost je jedno od najvažnijih usmjerenja Odjela za afektivne poremećaje i granična stanja. Na odjelu, uz voditelja odjela - liječnika specijalistu psihijatrije, djeluju odjelni liječnici i specijalizanti psihijatrije, klinički psiholog, socijalni radnik, socijalni pedagog, radni terapeuti, fizioterapeuti, magistar sestrinstva iz područja mentalnog zdravlja, prvostupnik sestrinstva i magistar kliničkog nutricionizma te 10 medicinskih sestara i tehničara posebno educiranih s psihoterapijskim usmjerenjem.

Afektivni poremećaji ozbiljni su psihijatrijski poremećaji koje karakteriziraju dramatične promjene ili izražene krajnosti u raspoloženju. Radi se o skupini simptoma koji mogu biti udruženi s različitim bolestima i stanjima te uzrokuju psihičku patnju, osobnu i socijalnu disfunkcionalnost. Neki od primjera poremećaja afekta i raspoloženja su:

  • depresivno i manično raspoloženje
  • anksioznost
  • euforija
  • ekstaza
  • apatijuatimija
  • katatimija
  • emocionalnu inkontinencija
  • patološku razdražljivost i sl.

Kvantitativni i kvalitativni poremećaji afekta mogu značajno onesposobljavati osobu u svakodnevnim aktivnostima što doprinosi osobnom lošem osjećanju, psihičkoj patnji, ali i stigmatizaciji. Ukoliko su neliječena, ovakva stanja mogu biti podloga za automedikaciju te ovisnost, čime se simptmi, ali i bolest, pogoršava. Kao primjer promjena u samom sadržaju poremećaja navodi se:

  • afektivnu krutost i bljedoću.
  • zaravnjen efekt
  • ambivalenciju ili ambitimiju
  • anhedoniju
  • aleksitimiju i sl.

Među afektivne poremećaje spadaju tzv. veliki depresivni poremećaji, bipolarni poremećaji, distimični poremećaji, ciklotimni poremećaji, epizode poremećaja raspoloženja, sezonski afektivni poremećaji, kao i poremećaji raspoloženja prouzročeni upotrebom psihoaktivnih tvari. Oni se manifestiraju u okviru bihevioralnih deficita poput socijalne izolacije, malodušnosti, nedostatka interesa i motiva, poremećaja spavanja, osjećaja bezvrijednosti, bespomoćnosti, krivnje, suicidalnih ideacija ili, suprotno tome, razdražljivog ili euforičnog raspoloženja, bijega misli, osjećaja svemoći, nerelanog samopoštovanja itd.

Na Odjelu za afektivne poremećaje i granična stanja Županijske specijalne bolnice Insula dominantno se liječe osobe oboljele od navedenih poremećaja, ali i pacijenti sa simptomima generaliziranog anksioznog poremećaja, opsesivno-kompulzivnog poremećaja, specifičnih fobija, kao i bolesnici s atipičnim kliničkim slikama koje su pridružene osnovnom afektivnom poremećaju. Posljednjih godina bilježi se porast prijema sve većeg broja odraslih osoba s poremećajima hranjenja, kao i osoba s dualnim dijagnozama - ovisnosti te nekih od afektivnih poremećaja.

Na Odjelu se njeguje holistički pristup liječenju koji uključuje biopsihosocijalni pristup. Odjel je otvorenog tipa te se poštuju načela grupnog i individualnog terapijskog rada. Uz terapijsku zajednicu, velike i male grupe, provodi se biološki (psihofarmakološki) pristup liječenju te individualni i grupni psihoterapijski rad, individualna i dinamska grupna psihoterapija, bihevioralno-kognitivna terapija, a pacijenti se, sukladno aktualnoj procjeni mentalnog statusa, uključuju i u terapijske aktivnosti pri Odsjeku za integrativnu rehabilitaciju. Na Odjelu se, stoga, održavaju ciljane grupne psihoterapije usmjerene na određenu postojeću problematiku: psiho-suportivne grupe, edukacijske grupe za liječenje ovisnosti o alkoholu, socijalizacijske grupe, a u sklopu integrativne rehabilitacije pacijenti bivaju uključeni u razne grupe kao što su samokontrola anksioznosti, relaksacijske grupe uz glazbu, art terapije, Snoezelen soba, kognitivni treninzi i sl. Fokus rada Odjela je bolesnik kao pojedinac te kreiranje individualiziranog plana liječenja, a sve u cilju rješavanja problematike koja je prisutna. Stvaranjem plana započinje rehabilitacijski period. Prve rezultate očekuje se unutar prva tri tjedna, dok se značajniji ishodi liječenja i rehabilitacije vide unutar pet do šest tjedana.

Copyright © 2006 - 2024 | Županijska specijalna bolnica Insula
Izrada web stranica - Fer Projekt
Pretraga