Ordinacija za EKG i ergometriju
EKG je jedna od najstarijih dijagnostičkih metoda. Unatoč razvoju medicine i razvoju drugih brojnih dijagnostičkih protokola, EKG je i dalje nezamjenjiv. Njime se bilježi električna aktivnost srca u mirovanju. Na taj način mogu se otkriti razne aritmije, ali i druge srčane bolesti.
U EKG zapisu analiziramo srčanu os, frekvenciju rada srca, ritam, postojanje aritmija, ali i drugih strukturnih promjena srca kao što su hipertrofija (zadebljanje) stijenki srčanog mišića, infarkt ili poremećaji provođenja srčanih impulsa.
Kako bismo snimili EKG zapis, zamolit ćemo Vas da se razodjenete do pojasa. Tijekom snimanja ćete ležati, a sam postupak je kratak i bezbolan. Na prsni koš, kao i na ruke i noge, naša sestra/tehničar postavit će elektrode potrebne za samo snimanje. Zapis je odmah gotov i liječnik će ga očitati nakon snimanja.
Holter EKG je metoda bilježenja električne aktivnosti srca tijekom 24 sata, no može se produžiti na 48 do 72 sata. Sam uređaj je malen i nosi se oko pasa. Na grudni koš lijepe se elektrode koje bilježe rad srca. Vrlo je koristan u otkrivanju aritmija koje se povremeno javljaju te ih je vrlo teško otkriti običnim EKG zapisom.
Tijekom nošenja holtera, važno je da se bavite svojim uobičajenim aktivnostima kao da ga nemate. Jedino se ne smijete kupati ili tuširati. Zamolit ćemo Vas da vodite dnevnik aktivnosti u koji je važno upisati aktivnosti (trčanje, ležanje, spavanje…), osobito ako ste tijekom dana osjetili neke tegobe kao što su bol u prsima, omaglice te lupanje ili preskakanje srca. Također je bitno upisati lijekove koje uzimate i vrijeme kada ste ih uzeli. Ukoliko Vam nešto uzrokuje tegobe, nemojte to izbjegavati tijekom nošenja holtera. Preporučljivo je ne izbjegavati stresne situacije kako bi se registrirao mogući poremećaj ritma koji se pojavljuje u takvim okolnostima. Na postavljanje uređaja dođite u dvodjelnoj odjevnoj kombinaciji jer ćete morati skinuti gornji dio; žene mogu ostati u grudnjaku. Prije pretrage ne nanositi losione i kreme na kožu. Radi boljeg kontakta elektroda i smanjenja smetnji, nekim se bolesnicima savjetuje brijanje područja prsa. Trajanje postavljanja holtera je deset minuta, a nalaz će biti očitan tijekom nekoliko dana.
Kontinuirano mjerenje arterijskog tlaka ili popularno zvano holter tlaka je neinvazivna metoda mjerenja arterijskog tlaka. Tlak se mjeri kontinuirano u određenima vremenskim intervalima (20 minuta tijekom dana, 40 minuta tijekom noći) kroz 24 sata. Na taj način dobiva se vrlo važan uvid u vrijednosti tlaka u mirovanju, naporu, spavanju, što je puno detaljnije od dnevnika tlaka, a pogotovo od jednokratnog mjerenja u ambulanti. Posebno je važno jer pomaže u otkrivanju pacijenata s hipertenzijom bijele kute ili maskirnom hipertenzijom te daje uvid u odgovor na liječenje antihipertnzivima. Holter tlaka nosi se preko ramena i povezan je za ruku manžetnom za mjerenje tlaka. Za vrijeme nošenja holtera pacijent se bavi uobičajenim tjelesnim aktivnostima i poslovima te ne treba izbjegavati svoje uobičajene (ne)zdrave navike.
Za sam pregled je potrebno obući majicu sa širim rukavima (kako bi stala orukvica tlakomjera) i voditi dnevnik aktivnosti. Možete ostati u potkošulji ili u majici kratkih rukava. Na dan pretrage ne smijete se tuširati. U trenutku kada se tlakomjer upali i počne napuhavati orukvicu, potrebno se umiriti se i ispružiti ruku.
U dnevnik aktivnosti vrlo je važno zapisati svoje aktivnosti tijekom dana, vrijeme kada ste ih obavljali (vrijeme obroka, uzimanja terapije, ime i dozu lijeka, vrijeme i trajanje vožnje u automobilu jer automobil interferira s mjerenjem te ta mjerenja nisu mjerodavna), kao i vrijeme odlaska na spavanje i točno vrijeme buđenja te utjecaj KMAT-a na san.
Trajanje postavljanja holtera je deset minuta, a nalaz će biti očitan kroz nekolio dana.
Ergometrija ili test opterećenja je dijagnostička pretraga koja bilježi električnu aktivnost srca pod opterećenjem (hod na traci). Na taj način indirektno otkriva kakav je protok kroz koronarne arterije u fizičkom naporu, a mogu se otkriti i aritmije.
Pretraga se izvodi na način da se na grudni koš zalijepe elektrode koje bilježe srčanu aktivnost, a na nadlakticu se postavlja orukvica tlakomjera za mjerenje arterijskog tlaka. Nakon inicijalnog snimanja EKG zapisa, hodate na pokretnoj traci kroz nekoliko stupnjeva opterećenja (ovisno o dobi, visini, težini i fizičkoj kondiciji), nakon čega slijedi odmor. Tijekom cijele pretrage bilježi se EKG zapis i redovito kontrolira arterijski tlak.
Na dan testiranja potrebno je komotno se obući, popiti svoju terapiju. Nije poželjno jesti dva sata prije pretrage, ali nije potrebno niti biti natašte. Prije pregleda nemojte piti kavu, pušiti, niti mazati tijelo kremama. Na testiranju je potrebno predočiti svu medicinsku dokumentaciju. Pretraga traje 30 do 40 minuta, a nalaz je gotov po završetku pretrage.