Povijest bolnice
Iako se danas svrstava među najuglednije zdravstvene ustanove u Republici Hrvatskoj, Županijska specijalna bolnica Insula prošla je dug i trnovit put čiji počeci sežu u vrijeme Drugoga svjetskoga rata, odnosno fašističke okupacije otoka Raba. U Kamporskoj dragi 1942. g. oformljen je koncentracijski logor u kojem je u razdoblju od nešto više od godine dana bilo zatočeno oko 15 000 ljudi, pretežito Hrvata, Slovenaca i Židova. Za potrebe upravljanja logorom okupator je započeo izgradnju 10 kamenih jednokatnica i dviju prizemnica koje nakon kapitulacije Italije ostaju nedovršene.
Čelništvo Općinske skupštine Rab i ravnatelj Duševne bolnice Vrapče, prof. dr. Desiderio Julius, prepoznaju potencijal tog napuštenog arhitektonskog kompleksa, kao i blagodati mediteranske klime na ljudsko zdravlje, te donose plan adaptacije zgrada za potrebe osnivanja duševne bolnice. Unatoč mnogim izazovima, podijeljenim stavovima pa čak i protivljenju dijela lokalnog stanovništva, 1. lipnja 1955. g. parobrodom iz Rijeke u Kampor stižu prvi pacijenti, a 1. rujna iste godine djelovanje Bolnice je formalizirano.
Prva adaptirana zgrada imala je 50 kreveta, a radi povećanog broja bolesnika, u narednim godinama postupno se u funkciju stavljaju i ostali objekti te se u Bolnici opremaju prijamne ambulante i kancelarije, laboratorij, ljekarna, kuhinja, praonica i druge jedinice neophodne za rad i skrb o pacijentima. Ulažu se napori u školovanje i stipendiranje medicinskih i drugih kadrova te unapređenje stručnog rada.
Zbog primanja bolesnika iz ratom pogođenih područja, pomorske blokade, mobilizacije dijele radnika na ratište i rada u izrazito skromnim materijalnim uvjetima, godine Domovinskog rata za Bolnicu su bile izrazito teške te upitnom postaje kvaliteta pružanja zdravstvene skrbi.
1994. g. Bolnica ulazi u vlasništvo Primorsko-goranske županije te su osigurana minimalna sredstva za hitne sanacije i nabavku osnovnih sredstava za rad. U to vrijeme Bolnica je zaostajala za većinom istovrsnih ustanova u zemlji u broju stručnog kadra, opremi, uvjetima smještaja i boravka, broju primljenih bolesnika te vrsti i kvaliteti terapijske ponude.
2001. g. sa Županijom je dogovoren strateški program obnove objekata i opreme te program reorganizacije i restrukturiranja ustanove u cjelini. U cilju unapređenja kvalitete, poboljšanja standarda bolesnika te boljih uvjeta rada zaposlenih, od tada se kontinuirano ulažu značajna sredstva za rad i obnovu infrastrukture i opreme te za edukaciju postojećeg i zapošljavanje novog stručnog kadra. Zahvaljujući viziji i golemim naporima uloženima posljednja dva desetljeća, krajnje zapuštena ustanova preobražena je u suvremenu ustanovu koja, uz liječenje i rehabilitaciju mentalnih bolesti na sedam specijaliziranih odjela, nudi i niz suvremenih dijagnostičkih i terapijskih usluga namijenjenih općoj populaciji.
Suvremeni trendovi liječenja te život i zdravlje kao temeljno ljudsko pravo visoko je pozicionirano na ljestvici vrijednosti i zadaća bolnice koja, djelujući u skladu s misijom i vizijom poslovanja, ima izgrađenu prepoznatljivost na tržištu zdravstvenih usluga šire regije. Uslugama bolnice gravitira približno 500.000 građana Republike Hrvatske, a iskorakom prema zdravstvenom turizmu, svoje usluge nudi i gostima koji u Hrvatsku dolaze na odmor i liječenje, posebice u predsezoni i postsezoni.
Kontinuirano se razvijaju i poboljšavaju terapijski modeli s ciljem da se, uz personalizirani pristup i liječenje, poveća raznovrsnost terapijskih pristupa i kvaliteta programa liječenja te korisnicima omogući brži oporavak i bolju kvalitetu života. Osim stacionarne zdravstvene zaštite, u cilju postizanja visokih standarda zdravstvene zaštite stanovnika otoka Raba i šire regije, omogućena je i integrativna i cjelovita zdravstvena zaštita te rehabilitacija na polikliničkoj razini. U bolnici se mogu provesti različiti dijagnostički pregledi kao što su RTG, UZV, EKG, ergometrija, polisomnografija, EEG, evocirani potencijali, biokemijski laboratorijski nalazi i dr. Također, raspoložive su usluge fizijatra, internista, neurologa, logopeda, kliničkih psihologa i nutricionista. Interdisciplinarni timovi stručnjaka kreiraju i provode programe neurokognitivne, integrativne i fizikalne rehabilitacije, između ostaloga uz pomoć različitih, kako klasičnih tako i suvremenih terapijskih metoda kao što su na primjer biofeedback, senzorna stimulacija i integracija, akupunktura, fizikalna terapija, terapija potpomognuta životinjama i dr.
Županijska specijalna bolnica Insula njeguje holistički pristup zdravlju zajednice tako što već dugi niz godina provodi aktivnosti u zajednici s ciljem uključivanja volontera i uklanjanja barijera odnosno stigme vezane uz psihičke poteškoće građana. U ovom kontekstu vrijedi izdvojiti volontersku anti-stigma akciju berbe lavande „Umjetnost dobrobiti“. Kako latinska izreka kaže: „Kao što je ruža miris srca, tako je lavanda miris duše“.
Od 2022. godine u suradnji s Gradom Rabom provodi projekt „Mobilni tim za neurokognitivnu i fizikalnu rehabilitaciju u domu korisnika“, čiji su korisnici osobe starije životne dobi i sve osobe sa zdravstvenim poteškoćama iz ovog spektra u dislociranim i manje naseljenim sredinama otoka Raba. Pritom se poseban naglasak stavlja na slabo pokretne osobe i osobe s invaliditetom, kojima poseban problem ili nepremostivu prepreku predstavlja korištenje usluge fizikalne medicine i neurokognitivne rehabilitacije u samoj bolnici.
Brojni ugledni, javni i društveni djelatnici, znanstvenici, donatori i gosti koji redovno posjećuju bolnicu izrazili su potporu njezinu razvoju i postignutim rezultatima. Hvala svima koji podržavaju projekt njenoga razvoja na dobrobit korisnika usluga i svih zaposlenih.