Prioritetna područja
1. Energetska obnova kompleksa
Bolnica je započela proces energetske obnove, imajući u vidu potrebu za smanjenjem negativnog utjecaja po okoliš (smanjenja emisije CO2), što je dodatno ojačala energetska kriza. Nakon što su 2023. godine obnovljena i posljednja dva paviljona u kompleksu bolnice, namjera je postati energetski učinkovitiji kroz energetsku obnovu preostalih paviljona i postrojenja, generiranje energije iz obnovljivih izvora energije, te smanjenje emisije CO2.
U ovom pogledu izdvajamo sljedeće razvojne projekte:
- povećanja energetske učinkovitosti građevina (minimalno postići energetski razred A na svim građevinama u sklopu bolnice te energetske uštede i smanjenje emisije CO2 sukladno proračunima)
- dogradnja solarnog kolektorskog polja za toplu vodu (mogućnost grijanja dodatne količine tople vode kroz solarne kolektore i ušteda utrošene energije, te smanjenje korištenja lož ulja za zagrijavanje tople vode)
- postavljanje fotonaponske (solarne) elektrane (postizanje visokog stupnja energetske neovisnosti i smanjenje štetnog utjecaja po okoliš)
- zamjena javne rasvjete u bolničkom krugu LED rasvjetom
- postavljanje pametnih klupa u krugu bolnice
- nabavka dostavnog električnog vozila u krugu bolnice
- nabavka električnog komunalnog vozila u krugu bolnice
- postavljanja punionice za električna vozila
- nabavka stroja za kompostiranje biootpada
2. Razvoj programa u zajednici
Županijska specijalna bolnica Insula njeguje holistički pristup zdravlju zajednice tako što već dugi niz godina provodi aktivnosti u zajednici s ciljem uključivanja volontera i uklanjanja barijera odnosno stigme vezane uz psihičke poteškoće građana. U ovom kontekstu vrijedi izdvojiti volontersku anti-stigma akciju berbe lavande „Umjetnost dobrobiti“, koja se provodi svake godine već 14 godina za redom, izuzev pandemijske 2020. godine. Kako latinska izreka kaže: „Kao što je ruža miris srca, tako je lavanda miris duše“.
Od 2022. godine u suradnji s gradom Rabom provodi projekt „Mobilni tim za neurokognitivnu i fizikalnu rehabilitaciju u domu korisnika“, čiji su korisnici osobe starije životne dobi i sve osobe sa zdravstvenim poteškoćama iz ovog spektra u dislociranim i manje naseljenim sredinama otoka Raba. Pritom se poseban naglasak stavlja na slabo pokretne osobe i osobe s invaliditetom, kojima poseban problem ili nepremostivu prepreku predstavlja korištenje usluge fizikalne medicine i neurokognitivne rehabilitacije u samoj bolnici.
3. Razvoj ljudskih resursa i programa
Najznačajnije strateško ulaganje u proteklih deset godina je bilo ulaganje u ljudske resurse s obzirom da se radi o najvrjednijem, intelektualnom kapitalu ustanove i otoka, a posebice imajući u vidu ograničenu dostupnost visokoprofiliranog kadra.
Kontinuirana su bila izdvajanja i ulaganje u stručno usavršavanje te stipendiranje srednjoškolskog, višeg, visokog i poslijediplomskog obrazovanja liječnika, medicinskih sestara/tehničara i suradničkih kadrova. Na specijalizaciju i subspecijalizaciju je upućeno čak 30 liječnika koji su ugovorno obvezani. Specijalizacije su bile iz područja psihijatrije, interne medicine, neurologije i fizijatrije. Subspecijalizacije su iz područja forenzičke psihijatrije, dječje i adolescentne psihijatrije, biologijske psihijatrije i alkoholizma i drugih bolesti ovisnosti.
Redovito organizira stručna predavanja djelatnika Bolnice i pozvanih predavača, od 2009 .g do danas redovito u međunarodnoj suradnji organizira Internacionalni simpozij iz psihijatrije i kognitivne neuroznanosti (ISPCN), do sada je uspješno organizirala 6 simpozija te je od 2012. godine suorganizator i studentskog kongresa neuroznanosti NeuRi, čime je napravljen značajan iskorak u translaciji znanosti i implementaciji u praksu.