Senzorni kabinet
Senzorni kabinet ŽSB Insula sastoji se od sobe za senzornu integraciju i Snoezelen sobe.
Senzorna integracija
Kabinet senzorne integracije bavi se sljedećim poremećajima i teškoćama:
- poremećaj senzorne integracije
- teškoće senzorne obrade kod djece i odraslih s različitim razvojnim teškoćama (poremećaj pažnje/hiperaktivnosti, poremećaj socijalne komunikacije, intelektualne teškoće, motoričke teškoće, poremećaj iz spektra autizma, specifične teškoće u učenju..) i onih neurotipičnog razvoja
PROCJENA TEŠKOĆA SENZORNE OBRADE (vrtićka dob)
- individualan način rada; 3 - 6 godina; (120 min) može i u dva susreta
PROCJENA TEŠKOĆA SENZORNE OBRADE (osnovna škola i srednja škola)
- individualan način rada; 6 - 18/19/20 godina; (120 min)
PROCJENA TEŠKOĆA SENZORNE OBRADE (ODRASLI)
- individualan način rada; 21 - 99 godina; (120 min)
TIJEK PROCJENE:
- intervju s pacijentom/skrbnicima, prikupljanje anamnestičkih podataka, uvid u dosadašnji razvoj pacijenta
- procjena primjenom upitnika, sustava za procjenu karakterističnih ponašanja i teškoća senzorne obrade
U slučaju izostanka napretka unatoč svim osiguranim uvjetima za napredak, terapeut zadržava pravo uputiti korisnika na dodatnu stručnu obradu ili uputiti korisnika na drugi oblik terapije koji smatra povoljnim za razvoj korisnika.
SENZORIČKA PROCJENA
Procjena senzoričke integracije provodi se prema SI protokolu u Senzornoj sobi - kabinetu. Promatranje je ključno za utvrđivanje prisutnosti poremećaja senzorne integracije.
- Promatranje djeteta u spontanoj igri 45 min ( Baseline ili temeljni snimak)
- Analiza video zapisa trajanja 45 minuta
- Analiza upitnika za roditelje i razgovor sa roditeljima
KOJI SU CILJEVI PROVOĐENJA PROGRAMA SENZORNE INTEGRACIJE?
Svrha provođenja programa senzorne integracije je potaknuti djecu da slijede svoj unutarnji poriv za kretanjem, igrom i razvojem.
Cilj programa je:
- Poboljšati preradu i organizaciju osjetne percepcije
- Povećati učestalost i trajanje reakcije prilagodbe na senzorne podražaje
- Razvijanje složenih reakcija prilagodbe
- Samoorganizacija ponašanja
- Bolja samokontrola
- Stabilnija emocionalna stanja
- Prihvatljiviji prag tolerancije na frustracije
- Jačanje samopouzdanja
- Samoinicijativa u igri i aktivnostima
- Podizanje obrazovnih postignuća
Snoezelen soba
Što je to Snoezelen soba?
- Multisenzorni prostor
- Sigurno okruženje
- Mjesto opuštanja
- Smanjuje nemir i napetost
- Stimulira reakcije na osjetilne podražaje
- Potiče komunikaciju, istraživanje i učenje
- Terapija je u početku razvijena za upotrebu s autističnom djecom, ali trenutno se koristi za klijente s demencijom, palijativne klijente, prenatalne klijente i klijente s ozljedama mozga ili poremećajima u ponašanju. Uključuje upotrebu svjetla, zvukova, taktilnih predmeta i aroma za stimuliranje ili opuštanje klijenata, ovisno o stanju klijenta. Za ovu svrhu razvijena je posebna oprema.
Cilj Snoezelen sobe jest da osoba koja sobu koristi ima kontrolu i sama odlučuje u kojim aktivnostima želi sudjelovati. Uvažene su individualne potrebe svake osobe, ali bez zadanih terapeutskih ciljeva. Najvažnije je napomenuti da ova soba ne postavlja ograničenja.
Snoezelen soba ne služi samo za pasivno promatranje nabrojanih efekata, nego i za sudjelovanje u igri, kreiranje vlastitih igara i istraživanja. Oni koji ne mogu sudjelovati u multisenzornoj igri koristeći ruke ili noge, mogu koristiti razne druge metode interakcije (upravljanje pogledom, pritiskanje sklopki). Snoezelen soba dostupna je i slijepim i slabovidnim osobama.
Glavna funkcija Snoezelen sobe je ponuditi klijentu mirno i sigurno okruženje.
Osoba koja provodi terapiju u Snoezelen sobi treba biti fleksibilna i iskoristiti prilike za spontane interakcije:
- postupak treba prilagoditi razvojnoj razini osobe
- držati iskustvo osobe smislenim
- vrijeme boravka u Snoezelen sobi može varirati
- čovjek posjeduje osam osjetilnih sustava, Snoezelen soba je osmišljena da aktivira sva osjetila
Doživljaj putem vida
U cijevima od pleksiglasa (Bubble cijevi) napunjenih vodom dižu se mjehurići koje osoba prati pogledom. Stalni učinci promjena boja važni su za poticanje vizualne percepcije. Osim vizualne stimulacije, mjehurići u cijevi su idealni za pružanje taktilne stimulacije. Osoba će osjetiti vibracijske senzacije titraja putem ruku dirajući cijevi putem „špageta“, spojenih savitljivih cijevi kroz koje prolazi svjetlost i koje mijenjaju boju, lagane su za pokretanje i zrače toplinom te potiču osobu na manipulaciju i vizualno praćenje pokreta. Pojačanje svjetlosnih efekata postiže se postavljanjem ogledala. Raznovrsnost podražaja postiže se projektorom na kojem se izmjenjuju ploče s različitim svjetlosnim motivima.
Doživljaj putem mirisa i okusa
Na ploču za opipavanje stavljaju se različiti materijali sa specifičnim mirisima, a koriste se različite vrste drva, kože, biljni jastučići i slično. Krpice od filca natopljene mirisnim uljima također pružaju ugodno iskustvo.
Doživljaj putem opipa
Na ploču za opipavanje stavljaju se različiti materijali sa specifičnim mirisima, a koriste se različite vrste drva, kože, biljni jastučići i slično. Krpice od filca natopljene mirisnim uljima također pružaju ugodno iskustvo.
- U Snoezelen sobi se nalaze različite lampe i cijevi s mjehurićima koje mijenjaju boje te stimuliraju vid
- Optička vlakna oblikuju zastore ili stimuliraju osjetilo dodira kada ih se drži u rukama
- Projektori stvaraju zanimljive interaktivne prizore na zidovima, podovima ili stropu te privlače i zadržavaju pažnju
- Glazba stimulira osjetilo sluha
- Zvukovi se mogu aktivirati određenim radnjama ili materijalima različitih tekstura koji šuškaju ili pucketaju na dodir
- Projektor stvara sliku, vježba koncentraciju i usredotočenost
- Mogućnost interpretacije informacija koje primamo kroz organ oka; pomaže osobi da razumije što vidi, odnosno prepozna i razumije različite elemente, kao što su veličina, boja, oblik, prostorni odnosi i sl.
- Zidni led tunel stvara iluziju obojenih svjetala koja polagano mijenjaju boju a protežu se u beskonačnost; razvija vizualnu percepciju
- Tepih s led zvijezdama; u tepih su utkana svjetleća vlakna, lagano mijenjaju boju i intenzitet
- Korištenje ovog tepiha razvija taktilnu percepciju ( osjetilni organi dodira raspoređeni su po cijeloj površini kože) i vizualnu percepciju ( što vidimo, veličina, boja, prostorni odnosi)
- Projektor s lasersko-holografskom tehnologijom koja projicira Svemir i zvijezde; razvija vizualnu percepciju
- Vibroakustična fotelja kada se spoji na HI-FI liniju vibrira; vibracije opuštaju mišiće i stvaraju osjećaj ugode; ova fotelja razvija osjetilnu percepciju.
Recentna istraživanja pokazuju da Snoezelen senzorna soba ima potencijal umanjivanja osjećaja nemira i poboljšanja raspoloženja kod osoba s demencijom; učinkovitost je vidljiva u poboljšanju rezultata radne terapije, lakšeg snalaženja s percepcijom osjeta boli te povećanja uključenosti i socijalne interakcije što pozitivno utječe na kvalitetu života i njege korisnika. Više možete pročitati ovdje:
SNOEZELEN SOBA I DEMENCIJA
Pojam "demencija" opisuje progresivne poremećaje koji utječu na mozak poput Alzheimerove bolesti. Ova stanja predstavljaju probleme s razmišljanjem, raspoloženjem, ponašanjem i sposobnošću sudjelovanja u svakodnevnim aktivnostima i razonodi. Ako se ne osiguraju odgovarajuće aktivnosti, a ljudi koji žive s demencijom nemaju što raditi, mogli bi postati sve izoliraniji, frustriraniji, i nesretniji.
Međutim, izabrati najprikladniju vrstu aktivnosti za ljude u srednjoj i kasnoj fazi bolesti predstavlja izazov.
U ovakvom multisenzornom prostoru osobe s demencijom mogu u sigurnom okruženju istraživati i stimulirati određena osjetila. U njima se osobe mogu smiriti ili stimulirati, ovisno o njihovim potrebama. Kombinacije svjetla, pokreta, glazbe i taktilnih objekata mogu potaknuti osjećaj ugodnosti i blagostanja, odagnati stres i bol i povećati koncentraciju osobe. Sve navedeno osobama s demencijom može olakšati pamćenje i komunikaciju.
Postoji i mogućnost individualizacije multisenzornog okruzenja na način da se obogati poznatim predmetima iz svakodnevice, zanimljivim mirisima i teksturama, prirodnim materijalima, zvukovima i vizualnim podražajima.
SNOEZELEN SOBA I OZLJEDE MOZGA
Snoezelen soba može poboljšati raspoloženje, povećati samopouzdanje i potaknuti osjećaj blagostanja, ne samo kod osoba s demencijom, već i kod osoba koje su pretrpjele ozljede mozga ili pate od kronične boli. Od velike koristi kod osoba koje se oporavljaju nakon ozljede mozga mogu biti posebno osmišljene aktivnosti za vježbanje kognitivnih sposobnosti koje uključuju rješavanje problema, donošenje odluka, koordinaciju ruke i oka, koncentraciju, pamćenje, usmjerenu pažnju, prepoznavanje različitih predmeta i pronalaženje riječi.
Na primjer, ako je klijentov omiljeni doživljaj boravak u sjeni, hodanje među drvećem i na kiši - boja rasvjetne opreme koja se nalazi u sobi (npr. cijevi s mjehurićima, optička vlakna itd.) Može se postaviti na zatamnjene nijanse zelene mogao bi se reproducirati video zapis šetnje šumom, zvukovi drveća, njihova omiljena glazba, a istovremeno se mogu pokrenuti miris borova ili trave i vjetrić ventilatora.