Obilježavanje Svjetskog dana svjesnosti o autizmu
Danas se obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu te smo plavim majicama, balonima i prigodnim aktivnostima nastojali pridonijeti podizanju svijesti o ovom neurorazvojnom poremećaju i pružiti podršku osobama s autizmom, njihovim obiteljima i bližnjima, ali i svima onima koji su profesionalno posvećeni njihovu zdravlju i dobrobiti.
U jutarnjim satima tako smo gledali nagrađivani film „Kišni čovjek“ koji ruši predrasude i donosi dirljivu priču o osobi iz spektra autizma, a popodne je održana radionica „Mozaik povezanosti“. U prvom, edukativnom, dijelu razgovarali su o tome što je autizam, zašto govorimo o spektru autizma, koje su značajke autizma, koji su mitovi, zablude i stereotipni prikazi autističnih osoba, zašto je važno raditi na podizanju svijesti te što mi kao pojedinci možemo (ne)činiti kako bismo doprinijeli razumijevanju i poboljšanju kvalitete njihova života… Zatim smo, u drugom dijelu radionice posvećenom izradi mozaika, simbolično izrazili poruku podrške.
Ukratko o autizmu
Autizam je neurološki razvojni poremećaj koji se, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), javlja kod približno jednog od 100 djece. Broj prepoznatih slučajeva raste što se pripisuje brojnim faktorima kao što su bolje prepoznavanje simptoma, povećana svijest o autizmu, poboljšanje dijagnostičkih alata… Manifestira se na različite načine i različitim intenzitetom pa obično govorimo o poremećajima iz spektra autizma. Oni utječu na način na koji osoba percipira svijet te najčešće podrazumijevaju poteškoće u komunikaciji, socijalnoj interakciji i svakodnevnom funkcioniranju. Simptomi se javljaju već u ranom djetinjstvu, a dijagnostički proces je vrlo složen. Iako „lijeka“ nema, izuzetno je važna rana dijagnostika i terapija koja, uz odgovarajuću socijalnu podršku i inkluzivno okruženje, može znatno utjecati na kvalitetu života i razvoj sposobnosti osobe s autizmom.
Rehabilitacija u ŽSB Insula
Rehabilitacijski program u ŽSB Insula podrazumijeva multidisciplinaran pristup u kojemu, uz dječjeg psihijatra, sudjeluju psiholozi, socijalni pedagozi, pedagozi, radni terapeuti i logopedi te, ako je potrebno, liječnici specijalisti interne medicine, neurologije, fizikalne medicine i rehabilitacije te fizioterapeuti i nutricionisti. Osim individualnih tretmana pojedinih članova terapijskog tima, u rehabilitaciji je posebno značajan i senzorni kabinet. Senzorni kabinet sastoji se od sobe za senzornu integraciju i Snoezelen sobe. Dok soba za senzornu integraciju ima za cilj izazivanje reakcija na osjetne podražaje, čime se nastoji poboljšati prerada i organizacija osjetne percepcije s ciljem postizanja veće samoinicijative u aktivnostima i bolje samoorganizacije ponašanja, Snoezelen soba upotrebom svjetla, zvukova, taktilnih predmeta i aroma za stimuliranje ili opuštanje nastoji smanjiti nemir i napetost te potaknuti na komunikaciju, istraživanje i učenje.
Rehabilitacijski plan u potpunosti je individualan, dogovara se u skladu s potrebama i mogućnostima klijenta/pacijenta te prati dinamiku pojedinca. Rehabilitacija se provodi u sklopu bolničkog i ambulantnog liječenja, te u okvirima Dnevne bolnice.